Družba opět navázána

Po roční přestávce vyjely 17. října benešovské školy s vedením města Benešov na Slovensko do Partizánského, aby navázaly na spolupráci z minulých let.

Odkazy na reportáž z návštěvy v Partizánskom: https://mtp.sk/reportaz/partizanske-privitalo-deti-z-benesova/  a https://www.youtube.com/watch?v=K3jrRrez-pM

Cestování po naší D1 nebývá bez komplikací, nicméně jsme zdržení zaznamenali pouze při průjezdu Brnem a při bezpečnostní přestávce pro pana řidiče po přechodu hranice na Slovensku. Necelá hodinka jízdy příjemně zvlněnou krajinou západního Slovenska ve svitu podzimního sluníčka utekla a my se začali proplétat ulicemi nejmladšího slovenského města, vybudovaného před 80 lety známým obuvníkem Janem Antonínem Baťou. Po něm také toto město neslo do roku 1949 název Baťovany, ale od tohoto roku jej již známe jako Partizánske. Z oken ZŠ Radovana Kafmana nás již vyhlíželi naši hostitelé, kteří pro nás připravili slavnostní uvítání v jídelně školy. Úvodem nám zazpíval pěvecký sbor zdejší školy a po něm nám svými proslovy připomněli důvody, které vedly k vzájemné česko-slovenské spolupráci, představitelé vedení obou měst. Za Partizánske promluvil pan primátor Jozef Božik a na jeho slova navázal pan místostarosta města Benešov Zdeněk Zahradníček.

Slavnostní oběd byl zpestřen prvními kontakty mezi dětmi a komunikací mezi kamarády. Družba byla navázána. Družili jsme se v různých skupinách i všichni najednou. Družili se žáci, družili se učitelé, družili se ředitelé i vedení obou měst. Každá skupina řešila své potřeby a radosti. Žáci si společně prohlédli město, ředitelé školy a představitelé samospráv navštívili městský úřad. Společný program pokračoval po večeři divadelní ukázkou z historie a vystoupením národopisného souboru se svým programem. Závěrečná diskotéka definitivně prolomila ledy a děti utužily vzájemné vztahy. Družba čtvrtečního dne byla ukončena večerkou a pro slovenské děti si přijeli jejich rodiče. A české děti? Ty se odebraly ke spánku - do družiny.

Pátek byl ve znamení společných aktivit na jednotlivých školách, kde byl připraven zajímavý program. Bohužel čas byl neúprosný a utíkal rychleji, než bychom si přáli. Ale všechno krásné… Vždyť víte. Museli jsme se s našimi přáteli rozloučit a vydat se na zpáteční cestu. Poznáním nám bylo příjemné zjištění, že je potřeba a chuť v těchto setkáváních pokračovat a utužovat vzájemné česko-slovenské vztahy. Přeci jen máme k sobě ve společné Evropě nejblíže. Za pár měsíců uvítáme naše slovenské přátele u nás v Benešově. Už se těšíme!