škola s rozšířenou výukou výtvarné a hudební výchovy

aktualizováno | 23.8. 13:32:11

Žáci z Karlova navštívili Rakousko

Na začátku června odjeli žáci 7. – 9. tříd naší školy poznávat krásy Rakouska. V rámci výuky německého jazyka jsme zamířili do oblasti Solnohradska a Dachsteinu.

Ve dvou dnech jsme stihli opravdu hodně. Nejdříve jsme navštívili Salcburk. Naše putování jsme začali prohlídkou výstavy starých aut, letadel a formulí F1 společnosti Red Bull, která má výstavní plochu přímo na salcburském letišti. Obdivovali jsme zde zároveň bohatou květinovou výzdobu, která zvýrazňovala hodnotu starých exemplářů.

Hlavní téma dne nás však zavedlo do centra Salcburku. S výkladem pana průvodce jsme prošli staré město, které spadá pod ochranu UNESCO. Navštívili jsme rozkvetlé zahrady zámku Mirabell, přepychového arcibiskupského sídla, v němž koncertovali již Leopold Mozart a jeho děti Wolfgang a Nannerl. Muzeum nejznámějšího rodáka města pod Alpami W. A. Mozarta nás překvapilo množstvím dochovaných autentických předmětů spojených se životem tohoto hudebního velikána.

Chvíli jsme se zastavili v nejvýznamnější sakrální stavbě - Katedrále svatého Ruperta a Virgila čili v Salzburském dómu a obdivovali jsme krásu starých mistrů ztvárněné zejména v štukatérské a obrazové výzdobě.

A pak už nás čekala dominanta Salcburku pevnost Hohensalzburg, největší a v původní podobě zachovalý hrad ve střední Evropě. Prošli jsme všechny středověké knížecí komnaty
a hradní muzeum s vzácnými exponáty z dvorského života. Obdivovali jsme vnitřní prostory, které jsou nádherně vyzdobeny gotickými dřevořezbami, ornamentálními malbami a zlatými ozdobnými předměty. Nejvíce nás však okouzlil nádherný výhled z věže hradu. Z jedné strany jsme viděli Salcburk jak na dlani, z opačné strany se nám ukázaly vrcholky Alp ve své plné kráse. Udělali jsme spoustu fotografií a pomalu se vydali na okraj města, kde jsme měli ubytování.

Druhý den nás čekal přejezd do hor a lanovka, kterou jsme se vyšplhali výšky do 2100 metrů. To co nás čekalo, se dá jen těžko popsat – dech beroucí výhled na zasněžené Alpy, na horu Dachstein a její ledovec, koulování ve sněhu, úžasná vyhlídka nazvaná Pět prstů vypínající se nad Halštatským jezerem – prostě jsme byli okouzleni. A navíc nám přálo počasí. Zájezd jsme zakončili v malebném městečku Hallstatt.

Z ohlasu žáků:

  • Vyhlídka Pět prstů – bála jsem se, ale bylo to nejlepší z celého výletu

  • Celý Salcburk je nádherný, ještě bych se tam ráda vrátila

  • Krásná atmosféra – dali jsme se dohromady, všechny děti se bavily společně

  • Děkujeme paní uč. Nyklové, Zrckové a Čechové, že nám připravily pohodový a velmi zajímavý zájezd

Byl to nejlepší výlet v mém životě, mrzí mě, že jsme tam nebyli déle MZ